Breadcrubs

Kurallar

1. GENEL İŞLEYİŞ

a. Pasliga, takımları internet üzerinde buluşturan ve onlara farklı rakiple keyifli maçlar yaptırarak bu maçlarında profesyonel bir atmosfer yaratan Türkiye'nin en büyük halı saha ligidir. Bu hizmet sayesinde takımlar ücretsiz bir şekilde kolayca siteye üye olabilir ve diledikleri takımla, diledikleri saatte, diledikleri sahada maç yapma teklifinde bulunabilirler. Yapılan maçlar neticesinde takımlar, puan ve seviyelerine göre çeşitli renklere ayrılırlar. Bu sistem size teklif yapacağınız takımın gücü hakkında bilgi verir.

b. Her takım lige 0 puanla başlar. Galibiyette alınan puan rakibin gücü ile doğru orantılıdır. 0-15 puan aralığındaki takımlar yeşil, 16-40 puan aralığındaki takımlar kırmızı, 41 puan üzerine çıkan takımlar ise siyah renk kategorisinde yer alırlar. Siyah bir takımı yendiğinizde 5 puan kazanıyorken, kırmızı takımı yendiğinizde 4, yeşil takımı yendiğinizde 3 puan kazanırsınız. Unutulmamalıdır ki Passalig, heyecanı risk ile buluşturan bir sistemdir. Genel puan değerlendirmelerinin aksine Passalig’de mağlubiyette puan kaybı yaşanmaktadır. Bu sayede sıralama her an değişebilmekte ve heyecan hep maksimum seviyede kalmaktadır. Puan kaybı ise rakibin gücü ile ters orantılıdır. Yani mağlup olunan rakip ne denli güçlü ise kaybedilen puan o denli az olur. Siyah bir takıma yenildiğinizde 1 puan kaybediyorken, kırmızı takıma yenildiğinizde 2, yeşil takıma yenildiğinizde ise 3 puan kaybedersiniz.

c. Hiçbir takım başlangıç puanı olan 0 puanın altına düşmez. Eğer herhangi bir mağlubiyet sonucu takımın puanı 0’ın altına düşerse, sistem puanı otomatik olarak 0'a çıkarır. Eğer takımın bir önceki sezondan ya da yeni sezona puan silme cezası ile başlaması durumu var ise aldığı ilk puanlar otomatik olarak silinecektir.

d. Passalig’de bir takım, bir takvim ayı boyunca 4 maç yapmış ise 5 puan ,  6 maç ve üzeri maç yapmış ise, ertesi ayın 1'i ile 15'i arasında 10 bonus puan alır. Bu kural, sezon boyunca play-offların oynandığı takvim aylarında , play-offların öncesindeki maçları kapsamamaktadır.

e. Passalig , yılda 2 sezon olmak üzere Açılış (Apertura) Sezonu ve Kapanış (Clasura) Sezonu şeklinde oynanır. Ocak-Temmuz ayları arasında Açılış Sezonu oynanırken, Ağustos ayında puanlar sıfırlanarak Aralık ayı sonlarına kadar Kapanış Sezonu oynanır. Bu sezonlarda şampiyonlar play-Off maçlarıyla belli olur. Bu maçlara katılma hakkı kazanmak için, lig sıralamasında ilk 22'de yer almak gerekmektedir. Önceki gece yapılan 24.00 ve 01.00 maçları puanlamaya tabidir.

f. İki takım bir sezon içerisinde birbirleriyle en fazla 5 maç yapabilir. Beşinci maçtan sonra kendi aralarında yapacakları maçlarda puan alamazlar, hazırlık maçı statüsünde oynanır.

g. Temmuz ayında sonlanacak olan Açılış Sezonu'nun ve Aralık ayında sonlanacak Kapanış Sezonu'nun ardından bu 2 sezonun şampiyonları, kendi aralarında "Vize Maçı" yaparlar . Vize maçını kazanan takım o sezona ait takvimin Şampiyonu ünvanını alır ve büyük ödülün sahibi olur.

h. Passalig’e herhangi bir son başvuru tarihi yoktur. Herkes, istediği zaman lige kaydolup, ligde mücadele etmeye başlayabilir.

i. Passalig belirtilen tarihleri değiştirme hakkını saklı tutar. Yapılmış / yapılacak değişiklikler derhal web sitesinde ilan edilir.

 

2. TAKIM İSİMLERİ

a. Takımlar özel bir takım ismi ile müracaat edeceklerdir. Bu özel isim Türkçe ya da yabancı bir kelime olabilir, ancak siyasi mesaj içeren, küfürlü, pornografik, hukuka ve ahlaka aykırı, kişi veya kurumları rencide edici, vb. takım isimleri konulamaz. Sıradan bir insanın azami ölçüde özen gerektirdiği halde yine de fark edemeyeceği şekilde konulan isimler sonucu kişi ve kurumlara gelecek zararlardan Passalig sorumlu kabul edilmeyecektir. Olası bir zarar sonucu Passalig zarara neden olmuş takıma karşı rücu hakkını saklı tutar.

b. Organizasyon komitesi uygun bulmadığı takım isimleri değiştirilir, aksi halde o takım Passalig  müsabakalarında yer alamaz.

c. Sitedeki maçların güvenli, huzurlu ve centilmence geçmesi için kayıtlarda son kararı Passalig Disiplin Kurulu verir. Takımların önceki turnuvalardan kayıtlı bulunan olumsuzlukları, centilmenlik dışı davranışları veya maç ücretindeki pürüzleri ve sorumsuzlukları nedeniyle son kayıt kararını Passalig Merkez Disiplin Kurulu tayin eder. Disiplin kurulu tamamen organizasyondan bağımsız ana hakları elinde bulunduran şirket tarafından sağlanmaktadır.

d. Bir takım isminin bu maddenin a. bendinde sayılan özelliklere aykırılık oluşturduğu sonradan ortaya çıkarsa ilgili takıma Passalig Disiplin Kurulu, takıma ismini değiştirmesi için 3 gün süre verir. Bu süre içerisinde takım ismini değiştirmezse derhal ligden ihraç edilir.

 

3. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ

a. Passalig’e 15 yaş üstündekiler katılabilir. Bu maddeye aykırılık oluşturacak şekilde, Passalig Organizasyon Komitesi'ni aldatmaya yönelik davranışlar sonucu turnuvaya katılan oyuncularla ilgili olarak Passalig Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez. Bu maddenin ihlali sonucunda hükmen mağlubiyet ve galibiyet kararı verilmez.

b. Oyuncular arasında cinsiyet ayrımı yoktur, takımlar kadrolarında bayan veya erkek oyuncu bulundurabilirler.

c. Bir takım, Passalig resmi kadrosunda profesyonel kontratlı futbolcu bulunduramaz. Oyuncunun kadroda bulunabilmesi için kulübüyle olan kontratının bitişi / feshi ile oynamak istediği Passalig Sezonunun başlangıç tarihi arasında en az 365 gün olması gerekir. Play-Offlarda misafir oyuncu oynatmak yasak olduğu için dolayısıyla play-offlarda profesyonel futbolcu da oynatılamaz.

d. Takım kadroları en fazla 12 oyuncudan oluşur. Maçlar 7'şerli takımlar halinde oynanacaktır. (Maçın oynandığı sahanın boyutuna göre takımlardaki oyuncu sayısı farklılık gösterebilir. Olası bir oyuncu sayısı farklılığını maç alımı sırasında çağrı merkezi yetkililerimiz takım kaptanlarına ileteceklerdir.).

e. 4+3 kuralına göre, her takımın lig başlangıcından itibaren takımını sabitleyip oluşturabilmesi adına 5 maç izin verilir. Ekip, sezonun ilk 6 maçında sahaya sınırsız misafir oyuncuyla çıkma serbestisine sahiptir. 7. maçına çıkmadan önce en az 7 kişilik, en çok 12 kişilik kadrosunu passalig.com internet sitesinde oluşturmuş olmalıdır (Tüm oyuncuların TC Kimlik numaralarını sisteme girmiş şekilde üye olmaları gereklidir.) ve bu kadro sezon sonuna dek sabit kalır. (Transfer hakkı saklıdır.) 6. maçından başlayarak bu etaptan sonraki maçlarında kadrosu haricinde yalnızca 3 misafir oyuncu oynatabilir. 8'erli oynanan maçlarda ise misafir oyuncu sayısı en fazla 4’tür. Her takım, rakibinin bu limiti aştığına dair rakibinin kimlik kontrolü yapılmasını saha koordinatöründen talep edebilme hakkına sahiptir.

f. Sezon içinde, takım kadroları, bu maddenin d bendinde anlatıldığı üzere takımın 6. maçının ardından sabitlenir ve takıma yalnızca 3 misafir oyuncu hakkı tanınır. Bu andan itibaren Transfer Sezonu kapanışına (Açılış Sezonu ve Kapanış Sezonu için bu tarihler yılın genel takviminde açıklanır ve Passalig web sitesi üzerinden ilan edilir.) kadar bir takımın 5 transfer hakkı bulunur. Bu transfer hakkı, transfer sezonu kapanışına kadar kullanılabilir.

g. Bir takım, maç içerisinde oyuncu değişikliği, sakatlık vs. nedenlerle misafir oyuncu sayısını 3’ün üzerine çıkaramaz. Bir örnekle açıklamak gerekirse:

g.1. 4+3 kuralı ile ilgili itirazlar da tıpkı diğerleri gibi Passalig Disiplin Kurulu'na disiplin@passalig.com e-mail adresi aracılığıyla 48 saat içinde iletilmelidir. Kuralın ihlali durumunda müsabaka oynanır.Müsabakayı oynayan takım kaptanlarından 48 saat içinde merkez disiplin kuruluna itiraz edilmesi halinde ihlali yapan takım hükmen mağlup sayılır. Müsabakada görülen kartlar geçerlidir.

h. Oyuncu değişikliği, maç alımı, taraftarlarının davranışları ve takım kadrolarının takibinden takım kaptanı sorumludur. Dolayısıyla kaptanlar Passalig kurallarını iyi bilmelidirler.

i. Passalig’e katılan bütün takımların oyuncuları, futbol oynamaya elverişli olduklarını ve herhangi bir sağlık engeline sahip olmadıklarını açıkça kabul ve beyan eder. Sağlık problemi olduğu halde veya herhangi bir şekilde futbol oynamaya engel bir koşul sahibi kişilerin sağlık problemleri ile ilgili olarak Passalig Organizasyon Komitesi hiçbir sorumluluğu kabul etmez.

j.Müsabakanın başlayabilmesi için her iki takımın minumum 5 oyuncu ile sahada hazır bulunması gerekir. Bir takımda kırmızı kart, sakatlık vb. durumlar nedeniyle sahada 5 oyuncudan az kişi kalırsa maç tatil edilir. Nihai karar disiplin kurulundadır.

k. PL19 Ligi'nde yaş üst sınırı 19'dir. Sezon içinde 19 yaşını geçen oyuncular bulunduğu sezon lig ve Play-Off maçlarında oynayabilirler. 2019 yılı Açılış ve Kapanış Sezonu için 1.1.2000 ve sonrası doğumlu olan oyuncular oynayabilecektir.

 

 

4. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ

a. Passalig platformunda takımların sahaya forma ile gelme zorunluluğu yoktur. Ancak forması bulunmayan Passalig  Organizasyon Komitesi'nin sağladığı sırt numaralı halı saha yeleklerini (BİP) giymesi zorunludur. BİP giymemek için muhakkak sırt numarasına sahip formalar giyilmesi zorunludur. Hakemler ve Saha koordinatörlerinin sırt numaralarına göre gerekli disiplin ve teknik uygulamaları kolaylıkla gerçekleştirebilmesi açısından aynı renkte kıyafetler giymek yeterli değildir.

b. Maç öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular formaları yok ise öncelikle Saha Koordinatörü'nden takım olarak yeleklerini tahsis etmelidirler. Yeleksiz oyuncular sahaya ısınmak için de olsa çıkamaz.

c. Oyuncular plastik tabanlı suni çim kramponu veya halı saha ayakkabısı ile mücadele edecektir. Karşılaşmanın hakemi, oyuncunun ayakkabısının sahadaki diğer oyuncuların sağlığına zarar verebileceği kanaatini getirdiği takdirde oyuncuyu oynatmamaya yetkilidir.

d. Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak (gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs) yasaktır. Hakem, bu özellikte takı takan bir oyuncunun bu takıları çıkarmasını istemekte yetkilidir.

e. Müsabakalar Passalig Organizasyon Komitesi'nin sağlayacağı müsabaka toplarıyla oynanacaktır.

f. Passalig takımları üstlerindeki giysi vb. gereçlerde, yanlarında getirdikleri pankartlarda hiçbir şekilde siyasi logolar ve yazılar bulunduramazlar. Taraftarları hiçbir şekilde siyasi tezahürat yapamazlar. Oyuncuların ve taraftarların ırkçı söylem ve imalarda bulunması yasaktır. Bu kurala uyulmaması durumunda Passalig Merkez Disiplin Kurulu; puan cezası, men cezası, takım ve oyunculara ihraç cezası verebilir.

 

5. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ

a. Bir maçta takımların 5 oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek oyuncu, takım kaptanının değişiklik onayının ardından, sahanın giriş kapısının önüne gelerek değişeceği oyuncuyu belirtir ve oyuna girmek için hazır halde bekler. Oyunun uygun olduğu anda hakeminde gel işaretinden sonra çıkan oyuncu ile el teması kurduktan sonra değişiklik yapılır.

b. Hakemden izin alınmadan oyuncu değişikliği yapılamaz. Oyuncu değişikliği yapılması için önce hakemin izni, sonra da çıkan oyuncu ile giren oyuncunun kapı girişinde el teması yapması gerekmektedir.

c. Oyundan çıkan oyuncu oyuna tekrar dâhil olabilir. Bir yedek oyuncu ya da değiştirilmiş oyuncunun hakemin izni olmadan sahaya girmesi durumunda hakem oyunu durdurur. Eğer hakem oyunu durdurmuşsa rakip takım lehine, oyunun durduğu sırada topun bulunduğu yerden bir endirekt serbest vuruş ile oyun yeniden başlatılır, kural ihlali yapan oyuncuya ihtar verilir.

d. Oyun içinde takımlar, hakemin iznini almak kaydı ile oyunun durduğu bir anda, kalecilerini oyunda olan herhangi başka bir oyuncuyla değiştirebilirler. Kaleci değişimi oyuncu değişikliği olarak sayılmaz ve 5 oyuncu değişikliği hakkından bir eksilmez.

e.Takımda iki kaptan var ise ve takım içinde anlaşmazlıklardan dolayı ayrılma kararı alındıysa , trasnfer hakları dolsa bile o takıma maximum 2 transfer hakkı açılır.  

f. Oyuncu değişikliği, oyunun hızını etkilemeyecek şekilde seri bir hızda yapılmalıdır. Oyuncu değişikliğini oyun hızını kasten düşürecek şekilde davranışta bulunan oyuncular hakem tarafından ihtarla cezalandırılır.

 

6. PASSALİG GENEL FUTBOL KURALLARINDAN FARKLARI

a. Passalig’de , ofsayt kuralları uygulanmaz.Taç kuralı yalnızca belli halı sahalarda uygulanır. Hakem, maç öncesi bu kuralın var olduğu sahalarla ilgili oyuncuları uyarır. Taç atışı elle yapılır.

b. Genel futbol kurallarının halı sahaya uyumu ve oyuncuların sağlığını ve bu organizasyonun keyif öğesini korumak amacıyla iki ceza arasında yorum gerektiren pozisyonlarda hakemlerin yorumu, daima ağır olan cezadan yana olacaktır.

c. Hakem, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumda, hem sahadaki oyun disiplinini, hem de oyuncuyu/oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını çıkarır. Oyuncu/oyuncular bu kartın ardından saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına çıkarak 5 dakika bekleyip, ardından hakemden izin alarak tekrar oyuna girer/ler.Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart ceza değil, koruma unsurudur. Oyuncuya, sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir şanstır.Oyuncusu beyaz kart gören takımın eğer oyuncu değiştirme hakkı varsa beyaz kart gören oyuncu yerine yedek oyuncu girebilir. Bu değişiklik 5 oyuncu değiştirme hakkından düşmektedir.

Örnek: A takımı hiçbir oyuncu değişikliği yapmamıştır. A takımı oyuncusu Nureddin agresif hareketlerle oyunu germektedir. Hakem bu tavırların neticesinde sert bir hareket yapacağını öngörerek Nureddin'e beyaz kart verir. Nureddin 5 dakikalığına oyunu terk eder ve yerine Tufan girer. Takım bundan sonra 4 oyuncu değişikliği hakkına sahip olacaktır. Tufan ile 5 dakikalık ihraç süresi biten Nureddin yer değiştirirse bu da oyuncu değişikliğinden düşülecek ve A takımının 3 oyuncu değişiklik hakkı kalacaktır.

d. Kale vuruşundan direkt rakip kaleye gol olur.

e. Kaleci degajından direk rakip kaleye gol olur.

f. Kaleciler eli ile attıkları topun kimseye değmeden rakip kaleye gol atması durumunda gol geçersiz sayılır ve rakip takım oyuna kale vuruşu ile başlar.

g. Başlama vuruşundan direk rakip kaleye bir gol yapılabilir.

h. Geri pas kuralı FIFA standartlarında uygulanır, kaleciler geri pasta topu elleriyle alamazlar.

 

7. HAKEMLER

a. Her maç, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış halı saha hakemleri tarafından yönetilir.

b. Hakemleri tayin etme yetkisi tamamıyla Passalig Disiplin Kurulu'na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur.

c. Saha koordinatörü, aynı zamanda yardımcı hakem görevi de görür. Kendi gördüğü ve hakemin görüş açısında olmayan pozisyonlarda hakemi uyarma yetkisine sahiptir. Ancak son kararı orta hakem verir.

d. Eğer kanaatine göre, saha ışıklarının yetersiz olduğunu düşünürse, hakem oyunu durdurmaya yetkilidir. Işıklar oynamak için yeterli hale geldiğinde oyun kaldığı yerden devam eder. Aksi takdirde saha koordinatörü durumu tutanak altına alır ve maç ileriki bir tarihe ertelenir.

e. Eğer hakem herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, oyun saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

 

8. PASSALİG DİSİPLİN KURULU

a. Passalig Merkez Disiplin Kurulu Passalig asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır, disiplin kararlarını alır. Haftanın iki günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir. Toplantılarda aldığı kararları genelge olarak yayınlar.

b. Passalig Merkez Disiplin Kurulu alınan kararları ilgili takım kaptanlarına veya oyunculara, Passalig.com internet sitesi üzerindeki ceza sahası bölümünden duyurur ve e-mail yoluyla tebliğ eder.

c. Passalig Merkez Disiplin Kurulu, kararlarında oyuncunun/takımın geçmiş maçlarındaki disiplin tutumunu da göz önüne alır.

d. Passalig Ligi Merkez Disiplin Kurulu, maçta görülen kartlardan ve alınan cezalardan bağımsız olarak , Passalig’deki keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takıma/oyuncuya ceza uygulayabilir.

d.1. Oyuncular sosyal medyada, ligin organizasyon komitesi veya görevlileri hakkında hakaret edemezler, fair-play dışı söylemde bulunamazlar. Bu kuralın ihlali durumunda kurul, takımından sorumlu olan kaptana, ihlali yapan oyuncuya men yada ihraç cezası ; takıma puan silme ve ihraç cezası verebilir.

e. Bu talimatın 3. maddesinde tanımlanan  amatör misafir oyuncu sınırını, 4+3 kuralını veya 9. maddesinde tanımlanan cezalı oyuncu oynatmama kuralının bir maçta ihlal edilmesi durumunda takım hükmen mağlubiyet cezası alır. (Her oyuncu takım fotoğraflarına girmek, ad-soyad vermek zorundadır.). Oyuncular maçlar süresince resmi kimliklerini yanında bulundurmak zorundadır. Maçlar sırasında rakiplerin çeşitli itirazlarına göre, saha koordinatörü tarafından gerekli görüldüğü takdirde kimlik kontrolü yapılabilir. Kontroller yapıldıktan sonra müsabaka devam eder. İtiraz süresi 48 saattir. İtirazı ilgili müsabakada oynayan takımların kaptanları yapabilir. Bu süre play-off maçlarında, müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 12:00'ye kadardır.

f. Passalig Disiplin Talimatnamesi'ndeki cezalandırma sistemi 3 derecede ele alınır. Buna göre;

f.1. Bir oyuncu tarafından, hakeme, saha koordinatörüne veya rakibe yapılan

1. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 1 maçtan 3 maça kadar,

2. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler 4 maçtan 8 maça kadar,

3. dereceden Fair-Play dışı itirazlar/hakaretler, tükürme ve fiziki müdahale durumları ise 9 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.

f.2. Bir oyuncu tarafından, rakibine yapılan ve maç içinde Passalig yetkilileri tarafından tespit edilen,

1. dereceden sert müdahale (sert iki müdahaleyle sarı kart, hafif sertçe arkadan müdahaleyle görülen kırmızı kart, vs.) nedeniyle 1 maçtan 3 maça kadar,

2. dereceden sert müdahale (amaç sakatlamak değil, ancak direkt sağlığı tehdit eden müdahale) 4 maçtan 9 maç kadar cezaya tabidir.

3. derece sert müdahale ( bilerek ve kasten yapılan müdahale ) 9 maçtan ihraca kadar cezaya tabidir.

g. Passalig’de bir maçın, herhangi bir oyuncunun hayati bir sakatlığı nedeniyle (hakem sakatlığın önemine onay vermelidir.) bir takımın sahadan çekilerek tatil edilmesi durumunda, son kararı Passalig Disiplin Kurulu verir.

h. Hakemin oyuncu sağlığı nedeniyle gerekli gördüğü durumlar haricinde maçın tatil edilmesini beklemeden sahadan takım halinde çekilmenin cezası ise; hükmen mağlubiyettir.

i. Passalig ‘de bir maçın disiplin/güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda ise karar yetkisi tamamen Passalig Merkez Disiplin Kurulu'ndadır. Kurul, olayları değerlendirerek maçın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen galibiyetine, maçın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın ihraç edilmesine veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. Takım kaptanları takım ve taraftarlarından sorumludur. Taraftarlarının çıkardığı olaylarda takım kaptanları sorumluluğunu yerine getirmeyip çıkan olayları engellemeye gayret etmez yada tahrik ederse, kurul, takım kaptanına ve/ veya takımına; men veya ihraç cezası verebilir.

j. Maçın başlangıç saatinden 25 dakika sonra iki takımdan birinin 5 oyuncu ile sahada yer almaması halinde o takım, hükmen mağlup (3-0) ilan edilir ve o takım için maçına katılım göstermeyen ekip prosedürü uygulanır. Saat ile ilgili doğabilecek anlaşmazlıklarda Organizasyon Komitesi'nin tuttuğu "Resmi turnuva saati" geçerlidir.

k. Passalig iki takım bir sahaya talipse ve birbirileri ile maç yapmakta uzlaşmamışlarsa, o sahada, ilk teklifi yapan takımın değil, teklifine ilk cevap gelip maçı onaylanan ekibin müsabakası oynanır.

l. Onayladığı maçına katılmayan takım için;

l.1. Eğer takımın ilk maçı ise direkt olarak ihraç edilir.

l.2. Eğer takım ligde daha önceden maç yapmışsa hükmen mağlup sayılır.

m. Maçına katılım göstermeyen takımın bir sonraki maçına çıkabilmek için Passalig mücadele ettiği İlin Organizasyon Komitesinin Banka Hesabına Havale yolu ile gelemediği müsabakanın ücretini yatırması gerekir.

n. Bir takımın çıktığı bir müsabakada o gün şahsi nedenlerle bir bölümünü eksik verdiği bakiyeyi bir sonraki maçta tamamlamaması durumunda ücreti Passalig Banka Hesabına Havale edene dek üyeliği dondurulur ve parayı üyelik sözleşmesi gereği tahsil eder.

o. Maçı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların hakem/saha koordinatörü izni olmadan sahaya girmeleri kesinlikle yasaktır. Passalig Ligi'nde mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin de hal ve hareketlerinden sorumludur. Saha koordinatörü veya hakem raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin saha koordinatörüne, hakeme, rakip oyuncuya veya taraftara karşı Fair-Play sınırını aşan tutumu veya maç sahasının belirtilen kurallarına uymaması halinde Disiplin Kurulu ilgili takıma puan cezasından ihraca kadar ceza verebilir.

p. Passalig’den diskalifiye edilen takımın eski maçlarına dair herhangi bir yaptırım yoktur. Önceki maçlardaki skorlar ve alınan/verilen puanlar sabit kalır. Yalnızca puanı ne olursa olsun puan cetvelinin en alt sıralarında yer alırlar ve isimlerinin yanında “İhr.” yazılır.

r. Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakadan en geç 48 saat sonra Passalig Disiplin Kurulu'na, disiplin@ passalig.com adresine gönderecekleri e-mail ile yapmak durumundadır. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz. Play-off müsabakalarında bu süre müsabakanın oynandığı günün ertesi günü saat 17.00'ye kadardır. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.

 

9. PASSALİG  CEZALARININ UYGULANMASI

a. Kendi takımında ceza alma;

a.1. Oyuncu kendi takımında oynarken saha içi/dışı fair-play'i gölgeleyici tutumu dolayısıyla saha koordinatörü veya hakem yorumuyla, maçta aldığı bir kart nedeniyle veya verilen karttan bağımsız veya kart görmeksizin ceza alabilir. Bu durumda verilen maç cezası kadar kendi takımı maç yapıncaya dek oyuncu kendi takımında veya misafir bir takımda oynayamaz.

Örnek: Yalçın The Mond takımı oyuncusudur.The Mond takımında oynarken 2 maç ceza almıştır. The Mond takımı ligde 2 maç yapana dek Yalçın hiçbir takımda oynayamaz.

b. Misafir olarak oynarken ceza alma;

Oyuncu misafir takımda oynarken saha içi/dışı fair-play'i gölgeleyici tutumu dolayısıyla saha koordinatörü veya hakem yorumuyla, maçta aldığı bir kart nedeniyle veya verilen karttan bağımsız veya kart görmeksizin ceza alabilir. Bu durumda verilen maç cezası kadar kendi takımı ve misafir takım maç yapıncaya dek oyuncu kendi takımında veya misafir bir takımda oynayamaz.

Örnek: Yalçın The Mond takımının oyuncusudur. Farz edelim ki Hayronun Takımı misafir olarak oynadığı bir maçtaki hareketiyle 2 maç ceza almıştır. Hayronun Takımı ve The Mond takımı ligde her ikisi de 2 maç yapana dek Yalçın hiçbir takımda oynayamaz. (Yalnızca birinin 5 maç yapması bir şey ifade etmemektedir, cezanın bitmesi için her iki takımın da 2 maç yapması gerekir.)

c. Hiçbir oyuncu cezası tamamlanmadan ligde transfer olamaz.

d. Cezada zaman aşımı;

Oyuncunun ceza aldığı süre içerisinde takımı özel iş yoğunluğu veya herhangi bir başka nedenle maç yapmıyorsa, oyuncunun cezasını tamamlaması amacıyla konmuş bu kurala göre, takımın maç yapmadığı her  1 ay Passalig cezasının bir maç azalmasına neden olur.

e. Cezalıyken alternatif organizasyonlar;

Oyuncu aldığı cezasını ligde tamamlamadan Topmond Events’in organize etmiş olduğu hiçbir sportif etkinlikte faaliyet gösteremez.

f. Passalig Merkez Disiplin Kurulu tarafından diskalifiye edilen bir takım, bir daha Passalig ‘de yer alamaz. Eğer takım diskalifiye olmuş fakat takım oyuncuları arasında ceza almayan ya da maç cezası almış olan oyuncular varsa cezasını doldurduktan sonra farklı takımda oynayabilir ve yeni takım kurabilir. Takımın diskalifiye olduğu kadroda bulunan bu oyuncuların kuracağı veya transfer olacağı takımlar, diskalifiye olan takımın adıyla aynı olamaz veya andıramaz. Bu konudaki nihai karar Passalig Merkez Disiplin Kurulundadır. Örn; Juventus spor diskalifiye olduysa, bu takımın oyuncuları FC Juventus, Juventusspor, Juventuslu, Juventutis gibi benzer isimlere sahip takımları kuramaz veya transfer olamazlar.

g. Passalig ‘de oynanan hazırlık maçlarında oyuncuların daha önceden aldıkları resmi maç cezaları düşürülmez.

h. Rakip takımın müsabakaya gelmemesi nedeniyle gelen takım lehine hükmen galibiyet kararı verilen müsabkalarda, galip takımın kadrosunda bulunan cezalı oyuncuların cezalarından bir müsabaka ceza düşer.

i. Passalig organizasyonlarında faal görev almakta olan personelin, herhangi bir Passalig  müsabakasında oynaması yasaktır. Passalig personelinin bir müsabakada oynadığının saptanması durumunda, personelin oynadığı takıma hükmen mağlubiyet cezası uygulanır.

 

10. HALI SAHALARIN FİZİKİ ÖZELLİKLERİNDEN DOĞAN FARKLAR

a. Tüm halı sahalar:

a.1. Tüm halı sahaların yan çizgisinde bulunan tellere/yan duvara çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin kaleye girerse gol geçersiz sayılacak ve oyun kale vuruşu ile başlayacaktır. (Bu kural taçsız oynanan sahalar için geçerlidir.)

a.2. Bu tip durumlar haricinde topun tellere/yan duvara çarpması durumunda oyun devam eder. (Bu kural taçsız oynanan sahalar için geçerlidir.)

a.3. Tel kenarında rakibe yapılan şarjların veya bir tarafın tel kenarında kalmasından dolayı dezavantajı bulunup sağlığının tehlikeye girdiği ikili mücadelelerde hakem yorumu daima cezaya yönelik olacaktır. (Faul, sarı kart, kırmızı kart)…Oyuncu telleri tutup kendine avantaj sağlarsa bu oyuncunun takımı aleyhine endirekt serbest vuruş verilir.

b. Açık/üstü fileyle kapalı Halı Saha'lar:

b.1. Açık/üstü fileyle kapalı Halı Saha'ların üzerinde bulunan fileye çarpan top hiçbir oyuncuya temas etmeksizin kaleye girerse gol geçersiz sayılacak ve oyun kale vuruşu ile başlayacaktır.

b.2. Bu tip durumlar haricinde topun üst fileye çarpması durumunda oyun devam eder.

c. Açık/Üstü filesiz Halı Sahalar:

c.1. Bu halı sahalarda üstten çıkarak, oyun alanı dışına çıkan toplarda oyun; eğer top aut çizgisi iz düşümünden çıkmışsa aut atışıyla, eğer top yan çizgilerin iz düşümünden çıkmışsa topun çıktığı yerden topa en son hangi takım oyuncusu dokunmuş ise aleyhine endirekt serbest vuruşla başlar.

d. Kapalı Halı Sahalar;

d.1. Kapalı halı sahaların üzeri geneli çelik yapı iskeletleri ile çevrilidir. Bu çelikten kemerlere top çarpıp yön değiştirdiği veya oyunun kaderine etki edebilecek şekilde oyuncuları yanılttığına hakemin kanaat getirmesi halinde, oyun hakem atışı ile başlayacaktır.

 

11. PLAY-OFF KURALLARI

a. Passalig bir yılda iki kez Play-Off süreci yaşanır. Bunlardan biri Açılış, diğeri ise Kapanış Sezonu play-off sürecidir. Sezon başında açıklanmış olan Açılış ve Kapanış Sezonu Play-Off tarihlerindeki (Önceki gece yapılan 24.00 ve 01.00 maçları puanlamaya tabidir) puan durumuna göre sıralamada ilk 12'de bulunan takımlar, sezon başında belirlenmiş olan fikstürle Play-Off maçlarını oynarlar. Play-off eşleşmelerinden önce merkez kurul ve takımlardan en az 1 yetkili katılımlarıyla kura çekimi gerçekleşecektir.eşmeleri çerçevesinde oynanır.İlk 22’ye giren takımlar play off oynama hakkı kazanacaktır. Ligi lider bitiren takım direk yarı final , 2.bitiren takım ise çeyrek final oynayacaktır. Ardından 3.4.5.6 takım 1.torba 7.8.9.10 takımlar 2.torba11.12.13.14. takımlar 3.torba , 15.16.17.18 takımlar 4.torba 19.20.21.22takımlar ise 5.torbadan kura cekimi yapılacaktır.

b.Bir takımın play-offlarda oynayabilmesi için ilgili sezon içinde Passalig’de 5 maç yapmış olması gerekir.

c.Play-Off katılımcılarından herhangi biri, play-offbaşlangıç tarihinden en az 2 gün önce play-off'lara katılmayacağını resmen, Passalig  ili yetkililerine açıklarsa, play-off dışında kalan, Passalig’de en az 9 maç yapma kuralına uygun ve sıralamada en üstte olan ekip play-offta mücadele etme hakkını elde eder. Bu açıklama yapılmadığı takdirde ekip, Passalig hükmen mağlubiyet prosedürünce işlem görür.

ç. Passalig ‘de aynı puanda olan 2 takım arasındaki sıralamada sırasıyla puan, averaj, gol, yapılan maç sayısı, maç sayısı aynıysa galibiyet sayısı dikkat alınır. Bu iki sayı eşitse iki takım aralarında Organizasyon Komitesinin belirlediği saat ve tarihte maç yaparak üst sırada kimin yer alacağını belirler.

d.Transfer sezonunun bitişiyle sabitlenen kadro, play-offlar için o takımın oluşturduğu nihai kadrodur. Daha sonra değiştirilemez.

d.1. Oyuncunun misafir olarak daha önce oynamış olması yeterli değildir, transfer sezonunun bitiş günü, takımın resmi kadrosuna Passalig üyesi sıfatıyla transfer olmuş oyuncular play-offlarda oynayabilir.

d.2. Bir takım, transfer sezonu kapanış anında ilk 6 maçlık sürecinin içinde olsa dahi, play-off adayı olmak istiyorsa, kadrosunu kilitler ve transfer sezonu o takım için de kapanır ve 4+3 kuralına uymak zorunda olur. Ancak, takım play-off adayı değilse ilk 6 maç kadrosunu kilitlemeksizin, kadro değişiklikleri yapabilir.

d.3. Play-off maçlarında kadroda usulsüzlük yapan takım şampiyon olsa dahi ertesi gün kurallarımızda belirtilen itiraz süresi içerisinde (ertesi gün saat 12.00) şikayet geldiği takdirde, yapılan incelemeler doğrultusunda şikayet haklı bulunursa, usulsüzlük yapan takımın elde ettiği haklar (ödüller, şampiyonluklar) finalde kaybeden takıma iade edilecektir.

d.4. Play-offlarda kadroda usulsüzlük yaptığı tespit edilen takımlar tüm oyuncuları ile birlikte 1 sezon boyunca (Açılış veya Kapanış Sezonu) tüm Topmond Events organizasyonlarından men edilecektir. Takip eden sezonda lige -10(on) puan ile başlayacaktır.

e.Play-offlar’da oynayan oyuncular tekmelik takmak zorundadırlar, ayrıca illerinde konferans finallerine yükselmeye hak kazanan takımlar bu finallere forma ile katılım göstermek zorundadırlar.

f.Play-Off maçları taçlı sistemde oynanır. Taç atışları elle kullanılır.

g.Play-Off ve lig sürecinde alınan cezalar, play-off sürecinde oynanacak hazırlık maçları ile düşürülemez. Oyuncu cezasını ilgili sezondaki lig ve play-off maçlarında çeker, ancak takım o sezon ligden ve play-offlardan elendi ise ceza yeni yeni sezona devreder ve yeni sezonda çekilir.

h. Bir takımın play-off adayı olabilmesi için adaylığını sezon başında açıklanan takvimde belirtilen tarihe dek açıklamakla yükümlüdürler. Play-offa aday olduğunu belirtilen tarihte açıklamayan takım, ligdeki pozisyonu ne olursa olsun play-offa kesinlikle katılamaz.

i. Herhangi bir konferansta Play Off oynanması için en az 1.2. hariç 1 grupluk Play Off katılımı ( En az 4 takım ) olması gerekmektedir. Eğer yeterli katılım sağlanmaması durumunda kriterleri yerine getiren takım diğer konferanslarda kontenjan açığı var ise o konferanstan play  off gruplarına dahil olur

j. Play off adayı olan takımlar , Play off haftasında lige yeni giren bir takımla maç oynayamazlar. Oynadıkları tespitinde Play Off adayı takıma hükmen mağlubiyet uygulanır.

k. Play off süreci başlamadan herhangi bir takımda bir ihraç durumu yaşanırsa , o takıma ek transfer hakkı açılır ve 12. oyuncusunu ekleme hakkı doğar.

L.Play off haftası aday üst üste 2 maç oynayamaz

 

 

15. ÖDÜLLER

a. Passalig’de yıl sonundaki vize maçından galip ayrılan takım 12.000 TL ödülün sahibi olacaktır.İl finalleri olmaz ise bu kural geçerli olacaktır.

b. Türkiye Finallerine ( Yeterli il sayısını ulaşıldığında ) katılan ekiplere Organizasyon Komitesi tarafından tam takım forma hediye edilir. (Takımlar finallerde bu formalarla mücadele ederler.)

c. Türkiye Finallerine katılan ekiplerin ulaşım ve transfer masrafları kendilerine aittir.

d. Türkiye Finallerini kazanan ekip, Passalig Türkiye Şampiyonu olarak "Türkiye'nin En İyi Halı Saha Takımı" sıfatını alır.

e. Passalig ‘de ödül kazanan takımların, bu ödülleri başka bir takıma devretme hakları yoktur.

 

16. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI

a. Passalig ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Topmond Events’a aittir.

b. Topmond Events’in, Passalig ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır.

c. Passalig ‘e katılan tüm takımlar kuralları ve detayları okuyup kabul etmiş sayılır.

d. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü takdirde turnuvanın yapılacağı tesisleri, belirlenmiş maç yeri, tarih ve saatlerini önceden haber vermeksizin değiştirebilir. Böyle bir durumda katılımcı takımlar mümkün olan en kısa sürede bilgilendirilecektir.

e. Organizasyona katılan tüm takımlar ulaşım konusunda kendileri sorumludurlar.

f. Organizasyon komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

g. Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, maç sonuçları, maç programları gibi bilgiler www. passalig.com'da yayınlanacaktır. Bu, taahhüt edilen bir hizmet değildir ve yayınlanmaması durumunda organizasyon komitesi sorumluluk kabul etmez.

h. www.passalig.com'da yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemelerinden doğacak zararlardan organizasyon komitesi sorumlu tutulamaz. Herhangi bir oyuncunun sakatlık , hastalık ,  ölüm vb. durumlarda organizasyon sorumlu tutulamaz.

i. Passalig Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle ihraç olan veya cezalandırılan takım, maddi/manevi herhangi bir hak iddia edemez.

 

17. SAĞLIK

a. Passalig’e katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludurlar. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdırlar.

b. 50 yaşından büyüklerin sağlık raporu eşliğinde oynamalarında herhangi bir problem yoktur. İzin ve rapor getirilmediği takdirde Passalig Organizasyon Komitesi'nin hiçbir sorumluluğu yoktur.

c. Organizasyon Komitesi; sağlıkla ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

 

18. GÜVENLİK

a. Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar.

b. Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda organizasyon komitesi taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

c. Organizasyon komitesi; güvenlik ile ilgili konularda, tedbir alınmaması veya öngörülemeyen nedenlerden ötürü takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

Yukarı